Adeta Şifa Deposu!

18 defa okundu kategorisinde, 18 Ara 2016 - 17:38 tarihinde yayınlandı
Adeta Şifa Deposu!

Faydaları saymakla bitmeyen çorba içerisinde kuzu eti, sirkesi, baharatı ve bol sarımsağını barındırıyor.Herkes tarafından bilinen beyran yemeği için içen kişilerin kolay kolay hastalanmadığı söyleniyor.

“Bağışıklık sistemini güçlendiren, insanı gripten, nezleden, bitkinlikten savunan bir çorbadır. Üzerine limon sıkılarak tüketildiğinde tansiyonu dengeler. İçine konulan her malzeme tabiidir. İnsan vücudunun bağışıklık sisteminin zayıfladığı kış günlerinde ilaç gibi gelir. “ifadeleri kullanılıyor.

Köşkeroğlu’nun ikinci kuşak yöneticilerinden Süleyman Kaya, Gaziantep’in kış kahvaltılarının olmazsa olmazlarından beyranın bir hayli özelliği bulunduğunu söyledi. Beyranın, bakır sahanlarda tek tek hazırlandığını, etinin yanı sıra pul biberinin de özel olarak seçildiğini belirten Kaya, şunlar anlattı: “Az yağlı kuzu kolu akşamdan kısık ateşte pişirilir. Et piştikten sonra kemiğinden ayrılır. Pirinç bol suda nişastasından ayrılıncaya kadar haşlanır. Beyranın eti kadar ehemmiyetli olan bir unsuru da biberidir. Çorbaya acı ve renk veren şifa kaynağı pul biber, sadece beyran için özel olarak ilk hasattan yapılır.

Etiketler:
Haber Editörü : Tüm Yazıları
Yorum Yaz